Jdi na obsah Jdi na menu
 

Z Wordu2

Svatý Hostýn byl vždy pevnou tvrzí víry v dobách starých i nedávných a bude jí i v příštích časech. Matka Boží, která na Hostýně divy tvoří – Vítězná Ochránkyně Moravy, zůstane i nadále Matkou lidu svému.

Mezi stovkami poutních míst v naší zemi má svatý Hostýn první místo pro svou událost o zázračném vyhnání Tatarů Matkou Boží s Ježíškem s blesky. 
Dne 9.8.1982 udělil papež Jan Pavel II. hostýnskému chrámu zvláštní čestný papežský titul Menší bazilika, latinsky Basilica minor .
Další významnou událostí je, že sv. Hostýn byl 31. ledna 2018 vládou uznán jako součást nejvýznamnějšího kulturního bohatství národa a zařazen do souboru Kulturních národních památek (jako nejvyšší národní certifikát zaručující státní památkovou péči, pak už je jen památka UNESCO).
Zajímavostí je, že v téže době, amatérský fotograf Tomáš Bubík z Jankovic, plánovaně vyfotil zajímavý úkaz Superúplňku (kdy se Měsíc nejvice přibližuje Zemi) se siluetou basiliky ve středu. Tento nádherný nebeský úkaz, kdy zářný Měsíc v úplňku objímá hostýnskou Baziliku, vystihuje majestát sv. Hostýna a tak poukazuje na Pannu Marii, Matku Boží jako Vítěznou Ochránkyní Moravy a nebeskou Královnu všech, kdo se k Ní utíkají. Památná hora Hostýna uchovává tajemství milosti Panny Marie – Matky Boží a Paní Marie Vítězné.

Každoročně proudí na Sv. Hostýn davy poutníků, turistů, cyklistů a v zimním období i spousta lyžařů a sáňkařů. Hostýnské vrchy jsou plné turistických cest a cyklistických či lyžařských tras, navazující na lyžařský areál Tesák a Troják.
Svatý Hostýn si uchovává nadále meditativní charakter a působí jako oáza klidu v dnešním uspěchaném světě.

1. Vítězná ochrana Moravy

Horu tvoří 2 vrcholy - nejvyšší místo (735 m n.m.) zaujímá severní vrchol s nejstarší rozhlednou na Moravě s kaplí Svatého kříže (1897). Rozhledna je vysoká 15 m s 59 železnými schody. Vedle rozhledny stojí větrná elektrárna.
Na druhém západním temeni stojí dominantní objekty celého Hostýna. Poutní chrám - bazilika Nanebevzaté Panny Marie obklopena ambity s kaplemi s duchovní správou, udělenou páterům jezuitům, za spolupráce Matice svatohostýnské. V nadmořské výšce 718 m je nejvýše položenou sakrální stavbou na Moravě, kde lidé opakovaně přicházejí k Té, která je zde právem uctívána jako "Vítězná ochrana Moravy". Patronka Panna Maria s Ježíškem a blesky pomohla a stále pomáhá.

Za Bazilikou se nachází - klášter (řeholní dům páterů jezuitů), vlevo od baziliky kaple sv. Jana Sarkandra a Lasalettská kaple Panny Marie plačící, dále po levé straně kolem lesa vede vzácná mozaiková Jurkovičova křížová cesta. Vpravo se nachází kaple sv. Josefa, dále areál poutních domů a Jurkovičův sál s muzeem.

Monumentální schodiště (1910)
Schodiště je dlouhé 242 m a tvoří ho 250 stupňů (221 pískovcových a 29 žulových) a cesty jej rozdělují na tři části. Umocňuje architektonický a výtvarný dojem při pohledu na poutní chrám. Citlivě harmonizuje nejen s ním, ale i s okolní přírodou. Patří spolu s Jurkovičovou křížovou cestou k nejrozsáhlejším stavbám, které dotvořily poutní areál Hostýna. Stavitelem se stal Otto Zeman z Bystřice pod Hostýnem. Výstavba mohutného schodiště byla na svou dobu velkým dílem a jedním z nejdůležitějších opatření před slavnostmi korunovace Panny Marie.

Poutní areál Hostýna se rozděluje do několika zón:

 
 

Přihlášení

Kategorie

Facebook

KóD

Ledenická sportovní z.s.

Zkouška kódu

< a target="_blank" href="http://www.abcsex.cz/">ABCsex.cz

Mail listStatistiky

Online: 1
Celkem: 53761
Měsíc: 887
Den: 22